سؤالات بی‌پایان کودکان

سؤالات بی‌پایان کودکان؛ چگونه پاسخگو کنجکاوی خردسالان باشیم؟

گاهی کودک شما بیش از اندازه سؤال می‌پرسد و کنجکاوی خود را در مورد جهان، آدم‌ها، خدا و خلاصه همه چیز نشان می‌دهد. این موضوع می‌تواند خسته‌کننده باشد و گاهی شما را کلافه و عصبی می‌کند. البته گاهی نیز سرگرم‌کننده است؛ اما چطور می‌تواند این موضوع مفرح باشد؟ در این مورد با این مقاله از سایت بچگی همراه باشید تا نسبت به سؤالات بی‌پایان کودکان بیشتر آگاه شوید.

سؤالات بی‌پایان کودکان

بچه‌ها به طور طبیعی کنجکاو هستند. مغز آن‌ها میلیون‌ها نورون بیشتر از مغز یک بزرگسال تولید می‌کند که آمادگی اتصال و درک جهان اطراف را دارد. به همین دلیل، به هر طرف سرک می‌کشند، اشیا را داخل دهانشان می‌گذارند. زمانی هم که بزرگ شده و کلمات را یاد می‌گیرند، سؤالات بی‌پایان شروع می‌شود. این کنجکاوی‌ها اصولاً با «چرایی» در مورد هر چیزی ادامه پیدا می‌کند و با درک هر مسئله، پرسش‌های جدیدی در ذهن آن‌ها شکل می‌گیرد.

سؤالات بی‌پایان کودکان
پرسش‌های کودک

قرار نیست همیشه پاسخگو باشید

موضوع یادگیری و طرح پرسش‌ها توسط کودکان جالب به نظر می‌رسد؛ اما برای والدین کمی خسته‌کننده است. اگر شما نیز با سؤال‌های زیادی روبرو می‌شوید، امکان دارد کلافگی را تجربه کنید.

منطقی است که شما مشارکت مثبتی در این قضیه داشته باشید و به موفقیت تحصیلی کودکان کمک کنید. البته به این معنا نیست که مسئول پاسخگویی به تمام سؤالات خردسال هستید. به همین دلیل، به تازگی بین حمایت بیش از حد والدین و توانمندی‌سازی در میان متخصصان و رواشناسان اختلافاتی ایجاد شده است.

برخی از آن‌ها می‌گویند نیاز نیست والدین به تمام سؤالات پاسخ دهند و بعضی دیگر مخالف هستند. دایان تاونر، نویسنده کتاب کودکان می‌گوید: «وقتی به بچه‌ها اجازه می‌دهید کنجکاوی‌ها و علایق خود را پیگیری کنند، بیشتر یاد می‌گیرند. آن‌ها هر چه اطلاعات بیشتری داشته باشند، درک عمیق‌تری خواهند داشت و به رشد می‌رسند.»

نقش شما به عنوان والدین این است که سؤالات آن‌ها را در مورد مسائل مختلف جدی بگیرید و خودتان نیز کنجکاو باشید. با رفتن به کتابخانه و جستجو آنلاین نیز می‌توانید اطلاعات و ایده‌های بیشتری کشف کنید و شور و شوق جستجو را در کودک خود برانگیزید.

با این حال مقاله‌ای که در سال 2011 در آتلانتیک منتشر شد، نشان داد که والدین امروزی فشار زیادی را احساس می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند همه کار برای کودک خود انجام دهند. این کمال‌گرایی است که موجب احساس گناه، اضطراب و نگرانی بیشتر آن‌ها می‌شود. در بیان ساده‌تر، نیاز نیست که شما به عنوان والدین تمام سؤالات را جواب دهید و خودتان را در این مورد تحت فشار قرار دهید.

علت سؤالات بی‌پایان کودکان

آمارها نشان می‌دهد که تحریک‌های محیطی بر رشد کودکان تأثیر می‌گذارد. اولین عامل رشد شناختی خردسالان آموزش است. بنابراین این عوامل بر نوع، فراوانی و کیفیت سؤالات کودکان نیز مؤثر است. به طوری که زمانی بچه‌ها سؤال می‌پرسند به اطلاعات و درک متفاوتی در مورد خود و دنیای اطرافشان می‌رسند. در اینجا با برخی دیگر از علل پرسش‌های بی‌پایان کودکان آشنا می‌شوید:

  • در مورد محیط اطرافشان اطلاعات کسب می‌کنند.
  • نسبت به خدا، جهان و ماهیت خودشان به شناخت بیشتری می‌رسند.
  • دیدگاه‌های خانواده، جامعه و فرهنگی در آن بزرگ می‌شوند را درک کرده و نسبت به فرهنگ اقوام دیگر آگاهی به‌دست می‌آورند.
  • کنجکاوی خود را ارضا می‌کنند
  • به والدین و نزدیکان خود می‌آموزند که ایده‌های تازه را جدی بگیرند و در مورد سؤالات خود پیگیر باشند.
  • پرسیدن انواع سؤالات به تعامل زبانی بیشتر کمک می‌کند و رشد زبانی خردسالان را به دنبال دارد.
  • کودکان اینگونه علایق و دنیای خود را کشف می‌کنند.

تمام این دلایل به شما کمک می‌کند تا انگیزه‌ی بیشتری برای پاسخ به سؤالات کودک خود داشته باشید. در ادامه نیز راهکارهایی را برای پاسخ به پرسش‌های فرزندتان یاد می‌گیرید که این کار را به مراتب راحت‌تر می‌کند.

آموزش زودهنگام به کودکان

آموزش زودهنگام به کودکان و مزایا و معایب آن

برای اطلاعات بیشتر، روی عکس کلیک کنید.

چگونه پاسخگو سؤالات بی‌پایان کودکان باشید؟!

بسیار خسته‌کننده است که به سؤالات بی‌انتها پاسخ دهید. گاهی نیز جواب همه سؤالات را نمی‌دانید. در چنین شرایطی چی؟ حالا باید چه‌کار کرد؟ برای این موقعیت‌ها نیز راهکارهایی برای شما وجود دارد که برای گفتگویی مؤثر با کودک مفید هستند. در اینجا به چند تا از آن‌ها اشاره می‌شود:

آموزش صبر

درست است برخی سؤال‌ها تکراری و آزاردهنده هستند. با این حال، شما نباید با نادیده گرفتن او، کنجکاوی‌اش را خفه کنید. بلکه باید مشوق حس کارآگاهی کودک باشید. برای این موضوع چه باید کرد که در پایان روز ذهن خودتان آشفته نباشد؟

شما باید در این مورد استراتژی‌هایی داشته باشید. به طور مثال تا جایی می‌توانید پاسخ دهید. اگر می‌بینید پرسش‌ها تکراری هستند، جواب را به زمان دیگری موکول کنید. البته در این مورد کودکان اصلاً صبور نیستند؛ اما شما باید شرایط و روحیه خود را نیز در نظر بگیرید.

راهکار دیگر اینکه به سؤالش به دقت گوش دهید و بعد از تأیید آن بگویید: «چه سؤالی خوبی پرسیدی، اما مامان واقعاً خسته است. دفعه بعد در مورد این موضوع صحبت می‌کنیم.»

سؤالات دشوار

گاهی کودک سؤالات تخصصی می‌پرسد که در زمینه کاری شما نیست. به طور مثال، زمانی که فرزندتان می‌پرسد: «چرا ویتامین‌ها برای او مفید هستند؟» یا «چگونه ادیسون برق را کشف کرد؟» امکان دارد شما جواب را ندانید. پس می‌توانید اینگونه پاسخ دهید: «این سؤال خیلی خوبی است؛ اما من در مورد آن چیزی نمی‌دانم. شاید بتوانیم پاسخ را با هم پیدا کنیم.» یک جواب خوب باعث می‌شود که کودک نیز در جستجو شرکت کند. حالا او با شما در یک تحقیق همراه می‌شود و یاد می‌گیرد که جواب سؤالاتش را بیابد.

کشف پاسخ سؤالات دشوار بسیار ارزشمند است. هر چند که در ابتدا از جواب شما ناامید و ناراحت می‌شود. با این حال، با جستجوی دانش مورد نظر، تمایل بیشتری به یادگیری نشان می‌دهد. در نتیجه، اعتماد به‌نفس او افزایش پیدا می‌کند. مهم‌تر از آن، کودک یاد خواهد گرفت که کدام سؤال ارزش پرسیدن دارد و با کدام یک وقت خود را حدر ندهد.

نوزاد- رنگ- بازی- استعدادیابی کودکان

استعدادیابی کودکان و 6 نکته برای پرورش توانایی‌های فرزندتان

فرصت تفکر به کودک بدهید

یادگیری نیز مانند هر چیزی به مقداری خودانگیختگی نیاز دارد. تاونر در مقاله‌ای که اخیراً از او منتشر شده می‌نویسد: «تنها زمانی که دانش‌آموزان هدفی برای یادگیری داشته باشند، تمام توجه و انرژی خود را به کار می‌گیرند.»

خردسال به طور طبیعی کنجکاو است و علاقه دارد به دنبال جواب‌های خود باشد. در این میان اگر شما تمام دانش خود را منتقل کنید، دیگر جایی برای جستجو بیشتر باقی نمی‌گذارید. لقمه پیچیده و آماده باعث می‌شود که به‌جای پرورش کنجکاوی، آن را به کلی از دست بدهد.

آنجلا داکورث، استاد روانشناسی در دانشگاه پنسیلوانیا و بنیانگذار آزمایشگاه شخصیت در این رابطه می‌گوید: «اگر به تمام سؤالاتی که فرزندتان با آن‌ مواجه هستند پاسخ دهید، فرصت فکر کردن، تلاش و یادگیری را از آن‌ها می‌دزدید.» این دقیقاً همان قدرتی است که کودک از طریق آزمون‌وخطا یاد می‌گیرد که او را برای چالش‌های آینده آماده می‌کند.

تحریک کنجکاوی کودک

یکی از دلایل کنجکاوی کودک این است که موفق به کسب پاسخ تمام سؤالات نمی‌شود. با این وجود، تشویق خردسال به کنجکاو ماندن بسیار مهم است. به قول انیشتین کنجکاوی مقدس خود را حفظ کنید.

گاهی اوقات سؤالات بی‌پاسخ نیز خردسال را به ادامه یادگیری سوق می‌دهد و او را به سمت کنجکاوی بیشتر می‌برد. در آینده نیز به فرصت‌های بیشتری منجر می‌شود و کودک شما درک بهتری از مطالب و دروس خواهد داشت.

ناگفته نماند که شما نیز از سؤالات بی‌پایان در امان می‌مانید. به همین دلیل دفعه بعد که کودک شما را گیر آورد و با سؤالاتش از جواب‌های شما پیشی گرفت، می‌توانید آرامش خود را حفظ کنید و چند نفس عمیق بکشید بدون اینکه درگیر پرسش‌ها یا احساس گناه باشید. این بزرگ‌ترین هدیه برای شما است.

کاهش اضطراب خردسال

گاهی کودک شما از روی کنجکاوی نمی‌پرسد، بلکه استرس دارد. او نمی‌تواند نگرانی‌اش را کنترل کند یا در برابر آن مقاوم باشد، به‌خاطر همین سؤال می‌کند. به طور مثال، او می‌گوید: «کی به خانه خاله می‌رسیم؟»، «ساعت چند حرکت می‌کنیم؟»، «چرا هنوز نرفتیم؟» یا «مگه قرار نبود زودتر بریم؟» چنین سؤالاتی نیز کلافه‌کننده هستند. این پرسش‌ها پشت سر هم بیان شده و نگرانی کودک به خوبی حس می‌شود.

اگر خردسال شما نیز در هنگام اضطراب سؤالی می‌پرسد، آرامش خود را حفظ کنید. همیشه پاسخ به سؤالات مفید نیست و امکان دارد راه‌های مقابله‌ای او را از بین ببرد. شاید جواب شما اطمینان‌بخش باشد؛ اما به مهارت‌های او نمی‌افزاید. بلکه موجب افزایش استرس کودک می‌شود. به همین علت، شما می‌توانید ساده و مختصر بگویید: «قبلاً در این مورد صحبت کردیم. الان بهتر است به کارهای دیگر برسی. مامان نیز باید آماده شود.» چنین جوابی باعث می‌شود که خردسال اضطراب خود را کنترل کند و شما نیز به کارهایتان برسید.

روش های آرامش دادن به کودک- داد زدن سر بچه ها و استرس در کودکان

نشان استرس کودکان چیست؟ چگونه خردسال را آرام کنیم؟

لیستی بسازید

به‌جای اینکه هر روز به سؤالات مختلف پاسخ دهید، لیستی از آن‌ها را تهیه کنید. اگر کودک شما نوشتن را می‌داند، از او بخواهید که این کار را انجام دهد. اینگونه شما فهرستی از سؤالات بی‌پاسخ دارید. این لیست را می‌توانید داخل دفترچه یادداشت، یک برگه کاغذ رنگی روی یخچال یا به صورت تخته و پوستری در اتاق خواب کودک داشته باشید. این کار کمک می‌کند که خردسال سؤالات خود را به‌خاطر داشته و به‌جای دریافت جواب‌های آماده، به دنبال آن‌ها برود. برای کمک به او نیز می‌توانید آخر هفته لیست را به کتابخانه ببرید. در آنجا کتاب‌ها و منابعی را بیابید که پاسخ‌ها را دارد. بعد با کمک کودک در آن‌ها به دنبال پاسخ باشید. اگر وقت داشتید، اینترنت و جستجو آنلاین نیز گزینه مناسبی است.

می‌توانید یک آموزش نحوه جستجو آنلاین نیز داشته باشید و با کمک یکدیگر کلمات مناسب‌تر را برای تحقیق پیدا کنید. با این کار به کودک و خودتان در یادگیری بیشتر کمک می‌کنید. قطعاً شما نیز در شغل خود سؤالاتی دارید که نیاز به سرچ بیشتر دارد.

سخن پایانی

اینطور به نظر می‌رسد که برخی استراتژی‌ها زمان زیادی را طلب می‌کند. با این حال، پیروی از راهکارهای بالا به شما کمک می‌کند که استرس کم‌تری داشته باشید و از بحث‌های احتمالی پیشگیری کنید. امکان دارد کودک شما علاقه‌ای به پیگیری پاسخ‌ها نداشته باشد. در چنین شرایطی به تعویق انداختن پاسخگویی به‌جای خفه کردن کنجکاوی او، باعث تشویق فرزندتان می‌شود. او درک می‌کند که باید به دنبال‌ پاسخ‌های خود بگردد و به شما وابسته نباشد. پس حتماً مقاله را مطالعه کنید و در راه تشویق کنجکاوی مقدس دلبندتان کوشا باشید.

سؤالات متداول

علت سؤالات بی‌پایان کودکان چیست؟

در مورد عقاید، فرهنگ و سنت‌ها اطلاعاتی کسب می‌کنند. آن‌ها با قوانین و دیدگاه‌های والدین آشنا می‌شوند و نسبت به فرهنگ‌های دیگر اقوام آگاهی به‌دست می‌آورند. کودکان با این کار کنجکاوی خود را ارضا کرده و به درک عمیق‌تری نسبت به جهان اطراف خود می‌رسند. آن‌ها اطلاعات کم و تخیلات خود را به چالش می‌کند و علایق خود را کشف می‌کنند. این تعاملات و گفتگوها باعث رشد زبانی نیز می‌شود و دایره واژگاه آن‌ها را گسترش می‌دهد.

آیا همیشه پاسخگو سؤالات بی‌پایان کودکان باشیم؟

خردسالان به‌طور ذاتی کنجکاو هستند. آن‌ها از سنین ابتدایی علاقه به یادگیری دارند و همه چیز را داخل دهان می‌گذارد. زمانی به حرف می‌آیند، این کنجکاوی به اوج خود می‌رسد و گفتگوهای بی‌سروته شروع می‌شود. به همین منظور کارشناسان در این مورد اختلافاتی دارند. برخی از آن‌ها می‌گویند که نیاز نیست والدین تمام پاسخ‌ها را داشته باشند. پدر‌ومادرهای امروزی به‌اندازه‌ی کافی برای اینکه همه کار انجام دهند، فشار زیادی را حس می‌کنند. پاسخ به پرسش‌های متعدد علاوه بر اینکه بیشتر آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد، موجب بی‌انگیزگی کودک برای تحقیق و جستجو می‌شود.

چگونه سؤالات دشوار را پاسخ دهیم؟

برخی پرسش‌ها تخصصی هستند و طبیعی است که شما جواب را ندانید. در این مورد نیاز نیست خود را سرزنش کنید، بلکه به کودک بگویید: «این سؤال خیلی خوبی است؛ اما مامان چیزی در مورد آن نمی‌داند. شاید پاسخ آن را با هم پیدا کنیم.» یک جواب خود باعث می‌شود که خردسال نیز همراه شما به دنبال پاسخ سؤالش باشد. جستجو درباره‌ی پرسش‌های دشوار بسیار کار ارزشمندی است و موجب افزایش اعتمادبه‌نفس او می‌شود.

از کجا بفهمیم که خردسال از روی اضطراب سؤال می‌پرسد؟

زمانی که کودک شما از روی ترس و پشت‌سرهم پرسش‌هایش را مطرح می‌کند، اضطراب دارد. او می‌خواهد با این شیوه از استرس خود بکاهد؛ اما اصلاً روش درستی نیست. به همین دلیل، شما نباید در این دام افتاده و پاسخ سؤالات او را بدهید.

من عاشق بچه‌ها هستم و نوشتن داستان‌های فانتزی و مقاله‌های کودکانه حس خوبی بهم میده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *